Podrobnosti o bezpečnostných plachtách

 

Ideálne ekonomické riešenie na celoročné zakrytie Vášho bazéna. Plachta je vyrobená z plátna so špeciálnou ochrannou vrstvou.

Domov » Zakrytie bazénov » Bezpečnostné plachty » Podrobnosti o bezpečnostných plachtách

Ochráni Vás a Váš bazén po celý rok

Bezpečnostná bazénová plachta je vystužená hliníkovými nosnými rúrkami, ktoré sú na pevno privarené do fólie. Plachta neleží na vodnej hladine, ale presahuje cez okraj bazénu +25 cm z každej strany. Vďaka tomu sa medzi vodnou hladinou a plachtou tvorí termo-izolačný vankúš, ktorý zamedzuje tepelným stratám a odparovaniu vody. 

Plachta je vyrobená z vysoko kvalitnej PVC fólie, pevnosť plachty je dosiahnutá použitím vnútornej spevňujúcej štruktúry.
Ukotvuje sa do podbetónovanej dlažby. Na čelných krátkych stranách má plachta bezpečnostné kotvenie, na bočných dlhých stranách má kotvenie, ktoré je určené k zaisteniu plachty mimo kúpaciu sezónu, pri nepriazni počasia a pod.

Plachta sa stáča pomocou ručnej stáčacej kľuky, po stočení zostáva stočená na okraji bazéna. Rozťahuje sa pomocou čelného pásu.

 

CELOROČNÁ BEZPEČNOSTNÁ BAZÉNOVÁ PLACHTA nahrádza:

  • Bublinkovú solárnu zakrývaciu fóliu
  • Zimnú plachtu
  • Všetky ďalšie bezpečnostné systémy (ohradenie, prístrešky, detektory a alarmy ponorenia…atd)

 

OCHRANA A ČISTOTA PO CELÚ DOBU V LETE I V ZIME:

Jej koncepcia a hlavne účinné utesnenie okolo jej okrajov zabezpečujú, že Váš bazén zostane čistý po celú dobu v lete i v zime.

 

Funkčnosť plachty

 

BEZPEČNOSŤ

Bezpečnostná bazénová plachta je konštruovaná tak, aby ochránila Vás, Vaše deti a domácich miláčikov pred pádom do bazénu po celý rok. Je posúdená z hľadiska únosnosti náhodného bremena, tj. dospelej osoby s hmotnosťou 85 kg a rovnomerného zaťaženia snehovou pokrývkou vo výške 15 cm. Konstrukčný systém s použítím hliníkových rúrok s priemerom 50 mm a silou steny 3 mm bol posúdený pre osovú vzdialenosť nosnej konštrukcie 1500 mm pre šírku bazénov 4.0m, 5.0m, 6.0m. Z hľadiska bezpečnosti je plachta navrhnutá tak, aby chránila pred náhlym pádom do bazéna. Nie je však určená ako pochôdzna plocha.

 

TERMO-IZOLAČNÉ VLASTNOSTI

Plachta neleží na vodnej hladine, ale presahuje cez okraj bazénu z každej strany + 25cm. Vďaka tomu medzi vodnou hladinou a plachtou vzniká termo-izolačný vankúš, vďaka ktorému bezpečnostná bazénová plachta pomáha sa vyhnúť tepelným stratám v priebehu noci a zaisťuje dlhšie užívanie Vášho bazéna. Ďalej zabraňuje odparovaniu bazénovej vody.

 

Špeciálna PVC fólia

Fólia, ktorú používame pri výrobe celoročnej bezpečnostnej bazénovej plachty, sa vyrába zo špeciálneho PVC. Vysoká pevnosť fólie je dosiahnutá použitím vnútornej spevňujúcej štruktúry. Je odolná proti UV žiareniu.

 

FARBY

  • Plachty UNIVERSAL vyrábame vo farbách: modrá, želená, šedá a béžová.
  • Taktiež môžme vyrobiť plachtu UNIVERSAL v doplnkových farbách. Vzorník doplnkových farieb na vyžiadanie.
  • Plachta SOLAR vyrábame len v transparentnej (priesvitnej) farbe.

 

ODTOKOVÉ OTVORY

Nevyhnutnou súčasťou plachty sú otvory s priemerom 13 mm, ktoré sú umiestnené vo fólii medzi rúrkami a slúžia k odtoku dažďovej vody, prípadne roztápajúceho sa snehu. Týmto sa predchádza záťaži, ktorá by mohla poškodiť nosnú konštrukciu plachty.

 

Hliníkové nosné rúrky

Bezpečnostná bazénová plachta je vyztužená hliníkovými nosnými rúrkami, ktoré sú napevno privarené do fólie. Plachta sa stáča a roztáča vrátane rúrok. Základové rúrky (prvá a posledná rúrka) ležia na okrajoch bazéna. Na týchto základových rúrkach je pripevnené bezpečnostné kotvenie a vždy na jednej z týchto rúriek je umiesntnená príprava na stáčanie. Rozmiestnenie rúriek je individuálne na každú plachtu, maximálne však 1 550 mm.

Hliníkové nosné rúrky ponúkame tiež s povrchovou úpravou strieborný Elox (Elox je povrchová úprava hliníku, vďaka ktorej si rúrky zachovajú farebnú stálosť dlhé roky).

K plachte UNIVERSAL ponúkame nosné rúrky:

  • Hliníkové
  • Hliníkové s povrchovou úpravou strieborný elox

K plachte SOLAR ponúkame len hliníkové nosné rúrky s povrchovou úpravou strieborný elox.

 

KOTVENIE

Bezpečnostnú bazénovú plachtu je potrebné kotviť do podbetónovaniej dlažby. Neodporúčame kotvenie do nezpevnených podkladov (to znamená voľne položenej dlažby na zhutnelé podklady alebo betón). V týchto prípadoch by plachta nebola riadne ukotvená a nemohla by tak plniť bezpečnostnú funkciu, ďalej by mohlo prísť k pohybu dlažby a plachty.

V prípade, že je okolo bazéna napr. trávnik, riečny kameň (tu je potreba vybetónovať terče aspoň 40 cm hlboké o priemere cca 15 cm) alebo terasové dosky, je potreba nás upozorniť a my Vám odporučíme možné úpravy ochodzu (neviem, čo to je) či kotvenia samotného.

Súčasťou každej dodávky sú 2 typy kotvenia k upevneniu do podbetónovanej dlažby:

 

PRE BEZPEČNOSŤ

Popruhy so šponovacími račňami z pozinkovanej ocele a upevňovacie prvky z nerezovej ocele pre jednoduché a rýchle ukotvenie umiestnené na základových rúrkach na čelných stranách plachty. Tu sa používajú kolíky s pologuľatou hlavičkou zosilnené pohyblivou vložkou.

 

NA ZLÉ POČASIE

Bočné gumové upínáky umiestnené medzi nosnými rúrkami po celej dĺžke plachty (ideálne k upevneniu na zimu, pri nepriaznivom počasí alebo dlhšom nevyužití bazénu). K upevneniu sa používajú kolíky s pologuľatou hlavičkou bez vložky.

 

Stáčanie a roztáčanie plachty

 

STÁČANIE

V jednej z dvoch základových rúriek je umiestnená príprava na stáčanie, na ktorú sa kľuka nasadí. Následne sa plachta začína stáčať, a to vrátane nosných rúriek.
Po stočení zostane plachta ležať v rolke za bazénom. Vždy je potreba si premyslieť, na ktorú stranu sa plachta bude stáčať. Odporúčame plachtu stáčať smerom od schodiska, aby v stočenom stave nestála v ceste vstupu do bazéna.

Bezpečnostnú bazénovú plachtu stočí za 2-3 minúty len jedna osoba s použitím ručnej stáčacej kľuky s redukčným prevodom 7/1 (odporúčame) alebo automatickej kľuky COOL s motorovým pohonom. Pre čiastočne zapustené alebo nadzemné obozdené bazény nad 0,5 m ponúkame tiež ručné stáčacie kolo.

Odporúčame – Ručná stáčacia kľuka s redukčným prevodom 7/1 je vhodná pre Bezpečnostné bazénové plachty do 55m2.

Automatická stáčacia kľuka COOL sa skladá z vysokovýkonného motora, pevne zapojeného diaľkového ovládania a integrovanej batérie. Hneď, ako sa nasadí na plachtu, stačí len stlačiť tlačidlo na diaľkovom ovládaní a automatická kľuka COOL bez námahy plachtu stočí. Keď je plachta úplne stočnená, spätná fukcia Vám umožní ľahko uvoľniť kľuku z plachty.

Automatická stáčacia kľuka COOL je praktickou náhradou za ručnú stáčaciu kľuku. Príprava na stáčanie je rovnaká tak pre ručnú, ako aj pre automaticky stáčaciu kľuku a možno ju použiť na stávajúce bezpečnostné bazénové plachty.

 

ROZTÁČANIE

Rozťahovací popruh je 1x dlhší ako plachta. Pri stáčaní sa plachta stáča vrátane tohto popruhu. Pre roztiahnutie sa uchopí zostávajúci popruh, obíde sa bazén a pritiahnutím popruhu smerom k sebe sa plachta začne rozťahovať. Po roztiahnutí je nutné plachtu ukotviť do bezpečnostného kotvenia na čelných stranách.

 

Údržba

Celoročná bezpečnostná plachta na bazén si vyžaduje občasné čistenie záhradnou hadicou. Celú bazénovú plachtu a jej príslušenstvo je potreba kontrolovať dvakrát ročne (napr. počas čistenia plachty). Dodatočné kontroly sú nutné, ak bola aktivovaná bezpečnostná funkcia plachty alebo po dobe namáhania za extrémnych podmienok (búrka, silné sneženie atď.). Po vykonaní týchto rôznych kontrol je absolútne nutné vymeniť akékoľvek položky podliehajúce poškodeniu. Pretože je možné celoročnú bezpečnostnú plachtu úplne zdemontovať, neváhajte a ihneď vymeňte všetky súčasti vykazujúce akýkoľvek druh vady alebo opotrebenia. V prípade pochybností nás neváhajte kontaktovať. Všetky náhradné diely musia byť dodané firmou TERMOBAZÉNY s. r. o., aby Vaša plachta zodpovedala pôvodnej špecifikácii, nebola zrušená platnosť záruky a aby plachta bola stále v súlade s príslušnou normou.

Urobte všetky nevyhnutné opatrenia, aby ste zamedzili malým deťom v prístupe do bazéna, kým plachta nebude opravená, alebo pri kontrole vád, ktoré bránia uzatvoreniu a zabezpečeniu bazéna.

 

Zvláštne špecifikácie pre zimné obdobie

Celoročná bezpečnostná bazénová plachta je určená k celoročnému zakrytiu bazéna, avšak je potreba sa riadiť niekoľkými nižšie uvedenými pravidlami:

Ak napadne viac ako 15 cm snehu, je nutné odstrániť tento sneh z plachty. Je absolútne nutné, aby bočné napínáky a ich kolíky umiestnené medzi tyčami po celej dĺžke boli upevnené do dlažby na betónovej základovej doske pre zamedzenie akéhokoľvek pohybu alebo nadzvihnutie plachty spôsobenej vetrom. V dobe silného dažďa sa uistite, že ste odstránili akékoľvek nánosy vytvorené na otvoroch (medzi integrovanými rúrkami) pre odvádzanú dažďovú vodu pre zamedzenie ich zaneseniu a vytvoreniu kalúž vody.

Nakonfigurujte si bezpečnostnú plachtu

Pošlite nám nezáväzný dopyt na bezpečnostnú plachtu